Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.                                                                                                                                                                      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta i składał bukiet żółtych kwiatów-żonkili.  Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Również nasza szkoła włączyła się w tegoroczną akcję. Muzeum POLIN przygotowało specjalną ofertę. 20 kwietnia, zaraz po powrocie do szkoły po przerwie świątecznej wzięliśmy udział w akcji. Pobraliśmy bezpłatne materiały edukacyjne i zorganizowaliśmy w szkole zajęcia upamiętniające rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Uczniowie klas I, II i III poznali fantastyczną historię leśnych drobinek, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie.

Uczniowie  klas 4-6 oglądali film „Będę pisać”. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

Z kolei klasa 7 i 8 obejrzała film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.